Očkování proti rakovině děložního čípku
Provádíme očkování proti rakovině děložního čípku vakcínami Cervarix a Silgard. Vakcinace probíhá ve 3 dávkách (injekce do ramene) v celkovém rozmezí 6 -12 měsíců. Konkrétní typ vakcíny zvolíme individuálně po vzájemné konzultaci.
Vakcína Silgard chrání před čtyřmi typy HPV – dvěma nejrizikovějšími, které nejčastěji způsobují rakovinu děložního čípku a dvěma nízko rizikovými, které však způsobují až 90% nepříjemných genitálních bradavic. Aplikuje se v průběhu jednoho roku.Ideální očkovací schéma 0,2,6 měsíců.
Vakcína Cervarix chrání před dvěma nejrizikovějšími typy HPV. Aplikuje se třemi dávkami. Druhá dávka se aplikuje měsíc po první a třetí 6-12 měsíců po první.
Pomocí včasného očkování proti rakovině děložního čípku, lze riziko rakoviny čípku snížit o více jak 90%. Tento typ očkování je vhodný pro dívky od 13 let a pro ženy do věku 45 let.
Co je HPV
HPV neboli human papilloma virus je virus, který se vyskytuje ve více než 100 různých typech, přičemž malé procento z nich může zapříčinit vznik rakoviny děložního čípku.
Nádorové změny se ovšem netýkají pouze děložního čípku či zevních rodidel, ale také pochvy, konečníku. Mezi další potíže, které tento virus způsobuje, patří kondylomata, neboli genitální bradavice.
Onemocnění mohou probíhat bez příznaků, nebo se příznaky objeví až za dlouhou dobu po nákaze. Genitální bradavice okolo 4 měsíců, nádorové onemocnění děložního čípku případně až za 15 let.
Infekce HPV se ve většině případů zbavíte pomocí vlastní imunity. Někdy však může přetrvávající infekce, která je způsobena vysoce rizikovými typy viru způsobit až výše zmíněnou rakovinu.
Každá žena by měla první gynekologickou prohlídku absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné zjevné zdravotní problémy.
Preventivní vyšetření by měla absolvovat každá žena alespoň jednou za rok i v případě, že nemá žádné zjevné zdravotní problémy